• Objavio: Ubod Kulture
  • Sep 10, 2022

Ivan Grobenski objavio drugi single s nadolazećeg albuma “Apocalipstick” !!

Nakon što je početkom godine objavljena ‘Lo-Fi Girl Felt Cute’, pjesma koja se tekstualno referira na zavisnost i ovisnost o internetskim mrežama i pametnim telefonima, Ivan Grobenski objavio je drugi singl s nadolazećeg albuma ‘Apocalipstick’. Pjesma ‘Gender Reveal Party’ inspirirana je pričom o rodno fluidnom japanskom budističkom redovniku Kodu Nashimuri koji se u slobodno vrijeme bavi modom i make up-om, a prema kojem su i nastali uvodni stihovi ‘Born in a temple/I wanted to be a princess/you can’t be a princes/in a temple full of boys/hasn’t anybody told you that’.

‘Pjesma ‘Gender Reveal Party’ zapravo je hipnotički afrobeat vamp kakvog su Talking Heads ‘posudili’ za svoj album ‘Remain in Light’ 1980. godine od Fele Kutija, a kakav sam onda ja posudio natrag od Talking Heads-a. Naslov je referenca na frivolnu praksu koja se pojavila u SAD-u početkom tisućljeća, gdje se roditelji, prijatelji i rodbina okupljaju ne bi li ‘otkrili’ spol još nerođenog djeteta. Naslov je pak u jukstapoziciji sa sadržajem teksta koji se na nimalo frivolan način bavi pitanjem rodnog (i, uostalom, bilo kakvog) identiteta, a što je pak posuđeno od Judith Butler i teorije performativnosti roda, formulacije ‘ženom se ne rađa, ženom se postaje’, a koju je prvi puta iznijela Simone de Beauvoir u knjizi ‘Drugi spol’, razdvojivši po prvi puta pojmove spola i roda i dramaturške teorije sociologa Ervinga Goffmana ‘identity performance’, prvi puta predstavljene u njegovoj knjizi ‘Predstavljanje sebe u svakodnevnom životu’ iz 1956. godine. Ta se performativnost roda i identiteta u tekstu prikazuje izvrtanjem u općoj kulturi naslijeđenih tipičnih maskulinih slika u nekoj izvrnutoj verziji ogledala Doriana Graya ili, recentnije, ‘ogledala Erised (obrnuto ‘desire’)’ u prvom nastavku popularnog serijala Harry Potter i Kamen Mudraca. Tako vitez u sjajnom oklopu ima cvijet u kosi, neustrašivi ratnik nosi ogrlicu oko vrata, a što je pak simbol vječne borbe za ravnopravnost. Taj sveopći amgivitet dodatno je naglašen postmodernim pjesničkim postupkom pisanja u ‘drugom licu jednine’ i nejasnog prelaženja između ‘prvog’ i ‘drugog’ lica, postupka koji je možda najpoznatiji iz romana ‘Ako jedne zimske noći neki putnik’ Itala Calvina.’ – kaže Ivan.

Video spot u režiji Bojana Koštića i s mladim i talentiranim Matijom Pjatakovom u glavnoj i jedinoj ulozi, nastavlja istraživati ideje sadržane u temi i tekstu pjesme. Za styling su zaslužni Matija Pjatakov i Romana Pavliša, u snimanju su pomogli Marko Benjak, Rajnard Hraščanec i Valerija Jurčić. Light design je djelo Luke Bošnjaka. Spot je snimljen uz podršku Grada Koprivnice i Muzeja Grada Koprivnice.

Pjesma je miksana i masterirana u studiju Intek Music, a produkciju i aranžmane zajednički potpisuju Marin Hraščanec i Ivan Grobenski. Bubnjeve je odsvirao Damir Šomen.

Ivan Grobenski novim singlom najavljuje album „Apocalipstick“ sa 9 novih pjesama koji izlazi 7. listopada i koji možete pre-saveati na sljedećem linku. Za razliku od njegovog posljednjeg albuma koji je tematski pozicioniran u pretpostavljenoj mitskoj prošlosti, ‘Apocalipstick’ je ukorijenjen u grčevitu sadašnjost i pretpostavljenu apokaliptičnu budućnost.

Ivan Grobenski / FOTO: Bojan Koštić


Ubod Kulture nije vlasnik autorskih prava fotografija, videa ni muzike. Stoga, sva prava idu samo stvarnim vlasnicima. Ako ste pak vlasnik fotografije, videa ili muzike, kontaktirajte nas mailom, koji se nalazi na stranici “Info”, i video sa svim sadržajima će biti uklonjen sa portala.


Ubod Kulture not the owner of either the image, video or the original songs. Therefore, all rights go to their respective owners. If you are the owner of the image, video or any of the songs, write to me a private message, located on “Info” page, and I’ll delete this video immediately.